0

Jūsų krepšelis yra tuščias

Gamintojai

Gamintojai

Aktualūs straipsniai

Naudinga žinoti
PDF
Spausdinti
El. paštas

Ar “pažįstate” savo kosmetikos ingredientus?Ar “pažįstate” savo kosmetikos ingredientus?

Naudojant kasdienę kosmetiką, turbūt kiekvienam norisi, kad ji būtų kokybiška, veiksminga, arba mažų mažiausiai – nekenksminga.
Tačiau, ar tikrai žinome, ką tepame ant savo odos, kuo prausiamės? Kai kosmetikos rinkoje yra nesuskaičiuojami kiekiai gamintojų, kurie varžosi tarpusavyje dėl didesnio pelno, didesnio vartotojų kiekio – darosi sunku atskirti, kurie produktai yra naudingi, veiksmingi, ir tinkami sveikatai.
Kosmetikos pramonėje yra naudojama daugybė naftos subproduktų, įvairių cheminių mišinių, kurie tenkina gamintojus savo kaina, nes yra pigūs lyginant su natūraliai išgaunamais augalų aliejais, ir patenkina vartotoją, nes pirmas tokių ingredientų paliktas įspūdis yra teigiamas – švelni oda, malonus kvapas. Visgi vertėtu pasidomėti, kas įeina į mūsų naudojamą kosmetiką (nesvarbu, tai būtų lietuviškoji “Margarita”, ar puikiai žinomas “L’oreal”). Pirmiausiai reikėtų žinoti, jog visos sudedamųjų dalių koncentracijos yra išvardytos mažėjimo tvarka. Tad paimkite savo kasdieną naudojamas priemones ir patyrinėkite ar rasite jose žemiau išvardintų ingredientų – atkreipkite dėmesį, kelintas nuo pradžios jis yra,  nes tai parodys ingrediento koncentraciją gaminyje.

1. Parabenai – Metyl, Butyl, Propyl, Isobutyl

Aptinkami beveik visuose kosmetikos gaminiuose, nes jų paskirtis – prailginti produktų galiojimo laiką. Trumpai tariant – tai konservantai. Sukelia alergines reakcijas ir odos išbėrimus. Parabenai veikia kaip mutogenai, imituoja moteriškų hormonų veiklą, gali pažeisti endokrininę sistemą. Taip pat jie yra toksiški ir sugeba patekti į giliausius odos sluoksnius, ir kraujotakos sistemą, bei kauptis organizmo audiniuose. Dėl šios priežasties jie nesunkiai gali kauptis organizme, ypač tais atvejais, kai žmogus naudoja kasdieną ne vieną, bet kelias kosmetines priemones su parabenais. Tada organizmas tiesiog nuolat „maitinamas“ ir yra nuodijamas pamažu. Susikaupę parabenai organizme gali pastebimai kenkti imuninei sistemai, įtakoti ligų ir anomalijų atsiradimą. Negana to, šios medžiagos per motinos organizmą perduodamos vaisiui, ir taip gali pakenkti naujagimio imuninei sistemai. (Parabenų buvo rasta net motinos piene).

2. Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate (SLS , SLES)

Dažniausiai naudojamas šampūnuose, dušo geliuose ir kituose putojančiuose produktuose. Šių medžiagų tikslas – sukelti produkto putojimą. Atlikti tyrimai parodė, kad SLS yra mutogenas ir gali sukelti genų mutacijas. Toksikologai tvirtina, kad bet kuri medžiaga, kuri yra mutogeninė, sukelia vėžio riziką. Taip pat, tyrimai parodė, kad SLS vienintelė medžiaga galinti patekti į kraujotakos sistemą. Ilgą laiką naudojant priemones su SLS ar SLES – gali pasireikšti galvos, kūno, rankų odos išsausėjimas, dirginimas. SLS naudojama ne tik kosmetiniuose gaminiuose, bet ir grindų plovikliuose. Natūraliai kyla klausimas, kodėl viena priemonė naudojama ir grindų ir plaukų plovimo priemonėse – atsakymas paprastas, pirmiausiai tai itin pigus ingredientas, antra – jis puikiai šalina riebalus (nesvarbu nuo kurios vietos – kūno ar grindų). Visgi šis valomasis poveikis gali greitai nusausinti ir sudirginti Jūsų kūno odą.

3. Propileno glikolis (Propylene Glycol)

Populiariausiai naudojamas tonikuose, veido, akių ir kūno kremuose dėl savo savybės giliai prasiskverbti į giliausius odos sluoksnius. Jis naudojamas kaip drėkiklis, tačiau realiai PEG (polyethylene glycol) ar PPG (polypropylene glycol) tepant odą suriša riebalus, pašalindamas visus skysčius ir svarbius odos sveikatai komponentus. Taip sukeliamas laikinas odos lygumo pojūtis, nors iš tikrųjų oda yra tiesiogiai išsausinama. PEG ir PPG yra toksiški, sukelia kepenų anomalijas – išbandyta su gyvunais. Ši priemonė taip pat naudojama antifrizo ir stabdžių skysčių gamyboje.

4. Mineralinis aliejus (Mineral Oil)

Mineralinis aliejus užklijuoja odą, ir taip neleidžia jai kvėpuoti. Nuo jo padidėja odos dehidratacija. Tai priemonė, sukelianti odos inkštirus ir bėrimus, alerginės reakcijos gali iššaukti artritą, migreną, epilepsiją. Pasižymi dideliu kiekiu kancerogeninių medžiagų.

5. Paraffinum Liquidum

Dažniausiai naudojamas kremuose, masažiniuose aliejuose, bei yra pagrindinė „vaikų aliejaus” medžiaga. Jo paskirtis – minkštinti odą, suteikti riebumo pojūtį. Visgi patepus odą kremu, su šia medžiaga, oda yra padengiama nekvėpuojančiu sluoksniu. Pasekmės – atsiranda inkštirai, odos uždegimai. Paraffinum Liquidum yra kancerogenai ir mutagenai. Kosmetikoje itin paplitęs, nes yra pigus ingredientas.

6. Trietanolaminas (TEA), Dietanolaminas (DEA)

Populiariausiai naudojamas kremų, dezodorantų, šampūnų gamyboje. Tai yra tirpiklis ir pH reguliuojantis šarmas. Dirgina odą, sukelia alergijas, ir dažnai naudojami tampa toksiškais, kai absorbuojami į kūną.

7. BHT (Butylated Hydroxythaluene)

Dažniausiai naudojamas kremuose bei dezodorantuose. Antioksidantas, kuris prailgina kosmetikos galiojimo laiką. Gali sukelti alergines reakcijas.

8. Phenoxyethanol

Aptinkamas įvairiuose kremuose. Jo paskirtis – konservantas. Ši medžiaga skatina navikų atsiradimą, taip pat yra kenksmingas inkstams ir šlapimo pūslei, gali sukelti nevaisingumo problemų, smegenų degeneraciją.

9. Kvapai, aromatai (Synthetic Fragrances)

Sintetiniai kvapai gali turėti iki 200 ingredientų. Nėra jokių galimybių sužinoti, kokie tai chemikalai, nes etiketėje nurodoma “fragrance“ arba “parfum” (kvapai, aromatai). Šie cheminiai mišiniai gali būti negalavimų (galvos skausmas, svaigimas, išbėrimas, padidėjusi pigmentacija, stiprus kosulys, vėmimas, odos niežulys ) priežastimi. Jei etiketėje nenurodyta, kad kvapai yra naturalios kilmės, reiktų vengti tokių gaminių.

Ir tai tik pagrindiniai cheminiai ingredientai, kurie yra populiariausi kosmetikos pramonėje. Tad nesistebėkite, jei vieną dieną pastebėsite, jog nuo šampūno pradeda niežėti galvą, nusiprausus po dušu su “drėkinamąja” žele oda išsausėja, ar nuo kremo atsiranda alerginė reakcija – vertėtų susimąstyti ar tikrai vadinamos nedidelės cheminių naftos produktų koncentracijos kosmetikos gaminiuose yra tokios nekaltos..